Mededelingen

Vacaturesmeer »



Laatste reactiesmeer »

Top-5 gisteren

Top-5 afgelopen week

Top-5 afgelopen maand

Euribor

Weer & verkeer

Weersverwachting
Nederland
Meer weer in Nederland



Importeurs van exotische groenten en fruit onder de loep
Nauwelijks mrl-overschrijdingen Europese groenten en fruit

Op groenten en fruit, die in de Nederlandse schappen liggen, zitten zeer weinig resten van schadelijke bestrijdingsmiddelen. Dit blijkt uit de ruim 8000 producten die de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft onderzocht in 2011 en 2010. Veel gekochte groenten en fruit zoals aardappelen, bloemkool en appelen bevatten in minder dan 1% resten van bestrijdingsmiddelen boven de wettelijke limiet. Dit beeld is anders bij producten die geïmporteerd worden uit landen buiten de Europese Unie. Omdat hier de grootste gezondheidsrisico’s liggen, verscherpt de NVWA het toezicht bij importeurs van deze producten nog meer.



Bij de steekproefcontroles in 2011 en 2010 richtte de NVWA zich al op risicoproducten en -landen, zoals tropische vruchten en kruiden uit Suriname, Vietnam en Thailand. Bij de 8000 monsters die zijn onderzocht, was er in 42 gevallen een zodanige overschrijding van middelen die nog op het product zaten, dat gezondheidsrisico’s niet uit te sluiten waren. Waar mogelijk zijn deze partijen teruggehaald uit de handel of is de import geblokkeerd.

Wettelijke limiet

Door het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen tijdens de teelt kunnen restanten achterblijven. In Europa is hiervoor de Maximale Residu Limiet (MRL) vastgesteld voor de bescherming van de volksgezondheid en als maatstaf voor goed landbouwkundig gebruik. Die is erop gericht dat telers niet meer gewasbeschermingsmiddelen gebruiken dan nodig.

Ook al wordt een MRL overschreden, dan is in het algemeen geen sprake van een direct gevaar voor de volksgezondheid bij consumptie. In 2011 en 2010 werd in 9.1% van de gevallen een waarde boven de MRL gemeten. De lichte stijging ten opzichte van 2010/2009 (8.4%) is volledig te verklaren omdat de NVWA de afgelopen jaren al bij bemonstering meer risicoproducten kiest.

De controles

De NVWA controleert steekproefsgewijs of wordt voldaan aan de wettelijke eisen. Op basis van de Europese Verordening 669/2009 is een strengere controle van toepassing op een aantal door de Europese Commissie aangewezen producten van buiten de EU. Ook importeurs, die in het verleden niet aan de wet voldeden, krijgen meer controles.

Daarnaast blijft de NVWA ook steekproeven houden bij handelaren, importeurs en bij de winkelketens om een algemeen beeld van het residugehalte in groente en fruit in Nederland te kunnen blijven geven.

Voor meer informatie:

Publicatiedatum: 16-5-2012

 



 

Ander nieuws uit deze sector:

23-5-2013 "Sommige horecazaken in Wetteren moesten noodgedwongen sluiten"
15-5-2013 Russen keuren 420 ton AGF af
14-5-2013 China: “giftige” gember vernietigd
8-5-2013 GlobalRecall biedt real time inzicht in recalls
7-5-2013 Europarlement onderzoekt voedselfraude
7-5-2013 EHEC aanleiding voor opzet Duits-Nederlandse crisiscommunicatie
6-5-2013 Peru is anti gmo voedsel
29-4-2013 Opgelet: salmonella in Costa Ricaanse watermeloenen gevonden
23-4-2013 "Aantal residu-overschrijdingen zeer gering"
12-4-2013 Engeland: parlementslid pleit voor boycot gewasbeschermingsmiddelen
10-4-2013 Importban op Dominicaanse paprika
5-4-2013 Mexico profiteert van GAP certificaten
4-4-2013 Netto roept sperziebonen in glas terug
27-3-2013 België: te hoge MRL's op Maleisische aubergines
26-3-2013 Kenia onderhandelt met EU over exportrestricties
25-3-2013 Engeland: verpakte spinazie in relatie gebracht met uitbraak ziekte
21-3-2013 Steeds vaker producten uit schappen
18-3-2013 Öko-Test publiceert bedenkelijke wintersla-test
15-3-2013 Levensmiddelovertredingen niet meer op internet
14-3-2013 Dijksma: productieketen moet korter

 

Plaats een reactie:

Naam: *
Woonplaats: *
Email: *
  E-mail weergeven
Bericht: *