De oogst van vroege uien is in Spanje in volle gang, maar de opbrengst valt tegen. Door veel regen en enkele hagelbuien – vooral in mei – zijn de maten kleiner en zijn er minder kilo's per hectare. Toch is de Europese vraag zo sterk dat de export dit jaar eerder van start is gegaan dan gebruikelijk.
"De vroege oogst begon op de gebruikelijke momenten in de belangrijkste teeltgebieden, maar het slechte weer heeft flink wat invloed gehad op de opbrengst", vertelt José Vicente Darder, voorzitter van Acec, de Spaanse branchevereniging voor uientelers en -exporteurs.
Het areaal voor vroege uien is met ruim 10% gedaald. Volgens Darder komt dat doordat er de afgelopen jaren veel uien buiten contract zijn geplant, zonder gegarandeerde afname. Die vrije teelt drukte de prijzen fors. "Veel telers hebben daarom besloten om alleen nog op contractbasis te telen, en dat zie je nu terug in minder hectares."
De prijzen liggen dit seizoen wel duidelijk hoger dan vorig jaar. "Er zijn minder uien geïmporteerd, want er was voldoende voorraad. Er is momenteel geen sprake van een tekort aan uien in Europa, maar er is wel een gebrek aan grote maten. Daardoor is het prijsverschil tussen kleine en grote uien flink."
Doordat de grote maten schaars zijn, zijn de Spaanse vroege uien – die normaal pas vanaf eind mei worden geëxporteerd – dit jaar al eerder richting het buitenland vertrokken.
De verwachting is dat de vroege uien nog tot eind juni beschikbaar blijven. In juli start dan de oogst van de Medio Grano uien. Voor die rassen worden betere opbrengsten en grotere maten verwacht.
Voor meer informatie:
José Vicente Darder Navarro
Acec
C/ Hernán Cortés nr. 4
46004 Valencia (Spanje)
Tel: +34 963517409
acec@acec.info