Tholen - "Zeker is dat we dit seizoen tegen een grote uienoogst aankijken. Zoals ik het nu moet beoordelen, gaan we landelijk wel gemiddeld op de 55 ton per hectare zitten. Met name de opbrengsten van de vroege uien waren erg goed, bij de latere soorten liggen de opbrengsten wat lager", vertelt Machiel Boons van uiencommissionairsbedrijf Uienradar.
Toch hoeft de grote oogst volgens de commissionair niet direct een probleem te vormen. "Alle seinen staan namelijk op groen voor een recordexport. De baalprijs is gunstig, de vraag is breed. Afrika was al vroeg aan de markt, maar daarnaast doen ook markten als Midden-Amerika, Zuid-Europa en Azië mee. We moeten meer uien exporteren, maar hopelijk kunnen we de export in de benen houden."
© Uienradar
"De kwaliteit van de uien vind ik over het algemeen goed. Veel partijen worden de ene dag verwerkt en gaan de volgende dag alweer weg. In de vroege percelen hebben we weinig problemen gehad. Op de zware gronden komt er weleens een fusariumpje voor, maar van de bacteriedruk die we de afgelopen twee jaar hadden, hebben we dit jaar niet zo'n last."
"Veel telers hebben verplichtingen bij de verwerkers en daardoor blijft de prijs best wel stabiel. De laatste vijf weken koop ik eigenlijk steeds uien in rond de 12 cent. Een paar keer heb ik gedacht dat de prijs zou zakken, maar dan komt er vaak toch weer ineens een inkoopgolfje. Ook dacht ik een paar keer dat de prijs omhoog zou gaan, maar toch blijft de marktprijs redelijk stabiel", vertelt Machiel. En natuurlijk hoopt iedereen op een zo hoog mogelijke prijs, maar voor de markt an sich is dit prijsniveau wel positief. Op dit niveau kunnen we nu eenmaal grote volumes wegzetten en we zullen tot januari toch moeten rammelen met z'n allen", constateert de commissionair.
"De markt van rode uien verloopt momenteel moeizaam. Tot een aantal weken geleden kocht ik ook best wel wat rode grove uien en die prijs viel me niet tegen. Ik heb zelfs een keer 20 cent betaald, maar op het moment worden vooral veel fijne partijen aangeboden en dat zorgt voor de nodige druk af-land. En aangezien de export van rode uien - in tegenstelling tot de gele uien - niet loopt, is het erg moeilijk om op dit moment überhaupt een partij geplaatst te krijgen."
Voor meer informatie:
Machiel Boons
Uienradar.com
Tel.: +31 (0)6 41669970
[email protected]
www.uienradar.com