Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
"Maatregelen vereist"

Zwaardere trekkers zorgen voor verdichte landbouwgrond

Landbouwmachines worden veel te groot, zegt bodemonderzoeker Guido Bakema in het vakblad Resource Online van de Wageningen University & Research (WUR). Het toenemende gewicht van landbouwmachines zorgt volgens de onderzoeker voor verdichting van de bodem. Hij omschrijft dat als een 'sluipmoordenaar'. Het heeft volgens hem negatieve gevolgen voor water- en luchtinfiltratie, opbrengst en bodemgezondheid.

© Dejan Ljamić | Dreamstime

Gewicht landbouwmachines neemt toe
De trend naar grotere en zwaardere trekkers is vooral gedreven door efficiëntie en fascinatie voor grootte. Elke vijftien jaar neemt het gewicht van landbouwmachines gemiddeld 20% toe. Dat betekent dat de bodem steeds harder wordt samengedrukt, waardoor water en lucht moeilijker in de grond doordringen en planten moeilijker bij diepere waterreserves kunnen. Bij hevige regenval spoelen bovendien meststoffen sneller weg.

Ten koste van groei
Ploegen of woelen biedt alleen tijdelijk soelaas voor de bovenste laag; verdichting op 25–50 cm diepte blijft bestaan. Onderzoek toont dat diepwortelende planten zoals mais wel door verdichte lagen kunnen groeien, maar dit kost de plant extra energie en gaat ten koste van bovengrondse groei.

Duidelijke regels
Bakema pleit daarom voor duidelijke regels voor het maximale gewicht en de bandenspanning van landbouwmachines, vergelijkbaar met grenswaarden voor vrachtwagens op de weg. "Als je geen grens stelt, blijft de ontwikkeling naar steeds grotere machines doorgaan", aldus Bakema.

Bron: Resource Online

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer