Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Ton Kruythof:

"Met 19 soorten aardappelen kunnen we elke aardappelliefhebber op de markt en via de webshop bedienen"

Tholen - Voor lichtpuntjes op de aardappelmarkt moet je momenteel goed zoeken. "Het is een hele lastige situatie", zegt Ton Kruythof. Het familiebedrijf verkoopt al zestig jaar aardappelen op de markt en sinds 2012 ook online via de webwinkel Aardappelenbezorgen.nl. "Ook de afzet op de binnenlandse markt is, ondanks de lage prijzen, niet goed. Ik ben blij dat ik me met specifieke rassen nog kan onderscheiden."

"Voor de boeren is het hopen dat de situatie verandert, want dit kan een boer niet dragen. De marktsituatie is eerder verslechterd dan verbeterd. Dat er geen noteringen worden afgegeven, is in dat opzicht veelzeggend. Er zijn gewoon te veel aardappelen aangeplant, niet alleen in Nederland, maar ook in de omliggende landen. Daarbij zijn de opbrengsten overal niet tegengevallen, die zijn in een droog jaar altijd beter dan in een nat jaar."

© Kruythof

"De contractaardappelen worden opgehaald en de rest blijft onaangeroerd. Je ziet nu dat veel boeren in paniek er een klap opgeven om hun aardappelen voor 3, 4 of 5 cent van de hand te doen", vervolgt Ton. "Het enige wat in mijn ogen nog een opleving zou kunnen geven, zou een heel laat voorjaar zijn, maar dan moet de natuur echt achterblijven. Gebeurt dan niet, dan zie ik het dit seizoen eerlijk gezegd niet meer goed komen."

"En laten we eerlijk zijn, de toekomst ziet er ook niet rooskleurig uit. Dat werd de afgelopen twee jaar misschien nog wat verbloemd door de hoge prijzen, maar je ziet dat de fabrieken op tal van verre bestemmingen grote fabrieken neerzetten en ook lokaal de teelt op orde hebben. Die hoeven straks echt geen aardappelen uit Europa meer. Dat heeft zijn weerslag, ook hier in de Hoeksche Waard zie ik steeds meer telers verdwijnen."

Toch zijn er volgens Kruythof wel mogelijkheden om de consumptie van aardappelen een impuls te geven. "Maar dan moet er wel beter met de kwaliteit van de aardappelen om worden gegaan en niet alleen naar het uiterlijk van de aardappelen worden gekeken. Nu moeten ze in de supermarkt vooral schoon gewassen zijn en een leuke verpakking hebben, maar naar de kwaliteit wordt niet gekeken. Dat is in mijn ogen in Nederland het grootste probleem! Ik denk namelijk dat de mensen nog altijd graag aardappelen eten, ook de jongeren, maar ze weten niet beter dan dat er supermarktaardappelen zijn."

Traditionele rassen
"Wij kunnen met onze markthandel en webshop de omzet nog redelijk vasthouden en dat is puur te danken aan het feit dat we nog op rasniveau werken en daarmee de echte aardappelliefhebbers kunnen bedienen. Wij werken nog veel met de echte traditionele rassen zoals Bintje, Bildstar, Doré en Eigenheimer. Daarmee hebben we echt wel een onderscheidende smaak ten opzichte van de supermarkten. Dat moet ook wel, want tegen een prijs van 2,19 euro voor 10 kilo aardappelen kunnen wij nooit concurreren."

"Maar daar moeten we ook heel wat voor doen. Vroeger hadden we drie soorten, tegenwoordig staan we met 19 soorten op de markt. Eigenlijk is het gekkenwerk, maar met dit brede assortiment kunnen we de aardappelliefhebber wel op maat bedienen. Neem het ras Irene, een 75-plusser weet nog precies hoe die vroeger smaakte. Zo'n klant kun je daarmee ook vasthouden, want die kiest echt niet meer voor een zakje vastkokende aardappelen uit de supermarkt."

© Kruythof

"Ook met ons eigen ras Menopper kunnen we ons onderscheiden op de markt. We zijn een jaar of vijf gestart met 1 hectare en zitten nu op een areaal van 14 hectare en een omzet van 700 ton, dus dat is best een succesverhaal. Zo'n 400 ton verkoop ik zelf, de overige 300 ton wordt verkocht door collega-handelaren", vertelt Ton, die met zijn broer op veertien markten staat in de regio Rotterdam en ook de klandizie op de website vanuit Nederland en België nog altijd ziet toenemen. "Daaruit blijkt maar weer dat mensen online heel gericht naar rassen zoeken."

Voor meer informatie:
Ton Kruythof
T.J. Kruythof V.O.F.
Simon Stevinstraat 14
3291 CA Strijen
Tel: 06-34037800
[email protected]
www.aardappelenbezorgen.nl

Gerelateerde artikelen → Zie meer