Met zijn vroege oogst en afzet vanaf eind april neemt de knoflook uit Piolenc een bijzondere positie in binnen het Franse knoflookaanbod. Geteeld in de Vaucluse, midden in de Provence met een warm en zonnig klimaat, is hij van oudsher de vroegste Franse knoflook op de markt. Door die vroegheid verlengt hij de periode waarin Franse knoflook verkrijgbaar is.
© Association des producteurs d'ail de Piolenc
Een zuidelijke, vroegrijpe teelt
"De knoflook van Piolenc vertegenwoordigt vandaag zo'n 3% van de Franse teelt. Het is de meest zuidelijk geteelde knoflook van Frankrijk en de eerste die de markt bereikt", zegt Benjamin Favalier, voorzitter van de vereniging van knoflooktelers van Piolenc. "Piolenc heeft van oudsher een sterke traditie in vroege groenten en knoflook, diep geworteld in de Provençaalse en mediterrane keuken", verduidelijkt hij.
Een ander kenmerk is dat een groot deel van de productie als verse knoflook wordt verkocht, ongedroogd en meteen na de oogst op de markt gebracht. Dat onderscheidt Piolenc van de meeste andere Franse teeltgebieden, die zich doorgaans richten op bewaarknoflook.
Een strategisch venster voor de Franse sector
Die vroege marktintroductie geeft de knoflook van Piolenc een sleutelrol binnen de Franse sector. "Ons seizoen start doorgaans eind april of begin mei en loopt af zodra de andere kwaliteitslabels in de handel komen. Onze collega's oogsten een maand tot anderhalve maand later, en daarna duurt het nog eens anderhalve maand drogen voordat hun product de markt op kan", legt Favalier uit.
© Association des producteurs d'ail de Piolenc
In de praktijk maakt die timing het mogelijk om het Franse knoflookseizoen ruim vóór de droge variëteiten te openen. "Wij bieden handelaren en retailers een extra verkoopvenster. Zo kunnen zij vroeger in het jaar Franse knoflook aanbieden en het seizoen verlengen. Veel retailers willen het hele jaar door Franse knoflook in het schap kunnen leggen. Dat is precies de meerwaarde die Piolenc levert."
Een veelbelovend seizoen
Met de oogst voor de deur zijn de vooruitzichten voor het komende seizoen gunstig. "Ondanks de flinke regenval van de afgelopen maanden staan de gewassen er prima bij. De percelen zijn gezond en we mogen rekenen op een goede oogst", aldus de voorzitter.
Het seizoen zou ook wat timing betreft een klassiek verloop kennen, met een verwachte handelsstart eind april of begin mei.
© Association des producteurs d'ail de Piolenc
Erkenning in de maak
Na jaren van groei is het areaal nu gestabiliseerd. "We hebben in het verleden een flinke opmars gemaakt. Nu ligt de focus vooral op het uitbouwen van het handelsnetwerk en het stevig verankeren van het product bij de consument", zegt Favalier. Zoals voor de hele Franse knoflooksector blijft het weerrisico een aandachtspunt, want klimaatschommelingen kunnen de oogstvolumes sterk beïnvloeden.
Ondertussen werken de telers verder aan een officiële kwaliteitserkenning. "Knoflook is een van de meest gecertificeerde groenten in Frankrijk, met vijf bestaande kwaliteitslabels en twee lopende dossiers, waaronder dat van Piolenc. We zijn al enkele jaren bezig met de aanvraag voor een beschermde oorsprongsbenaming (BOB), en die procedure zou binnen twee jaar afgerond moeten zijn."
Voor meer informatie:
Benjamin Favalier
Association des producteurs d'ail de Piolenc